wersja polska

21 listopada o godzinie 12:00 zapraszamy na otwartą prezentację online dr Mariam Keburii (Tbiliski Uniwersytet Państwowy im. Iwane Dżawachiszwilego, Gruzja), zatytułowaną:

The Conceptualization of FEAR and COURAGE through metaphors In Georgian and English languages
(Konceptualizacja pojęć STRACH i ODWAGA poprzez metafory w języku gruzińskim i angielskim)

Link do spotkania
ID spotkania: 291 542 1851
kod dostępu: 163276

Nadchodząca prezentacja przedstawi wyniki badań społeczności akademickiej Uniwersytetu Opolskiego (Polska) i Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego (Gruzja). Przeprowadzone badanie dotyczy dwóch tytułowych koncepcji emocji (domen docelowych), ich metaforycznej konceptualizacji w języku gruzińskim i angielskim oraz refleksji na temat procesu konstruowania znaczeń.

„Jeśli obraz jest wart 1000 słów, metafora jest warta 1000 obrazów! Obraz zapewnia jedynie statyczne wyobrażenie, podczas gdy metafora zapewnia ramy koncepcyjne myślenia o czymś” – Thomas J. Shuell (1990). Badanie w pełni uznaje moc metafory – jej transformacyjną naturę, a także jej zdolność do odkrywania kulturowych, poznawczych i semantycznych konstrukcji. Mając to na uwadze, zespół badawczy bada konceptualne domeny STRACHU i ODWAGI za pomocą metafor, stosując analizę tekstów pisanych w języku angielskim i gruzińskim. Prezentację wygłosi młoda badaczka – członkini zespołu badawczego Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego – dr Mariam Keburia. Prezentacja ta jest częścią dużego projektu – „Uniwersalność i zmienność metafor konceptualnych”, wspieranego przez Narodową Fundację Nauki Gruzji Szoty Rustaweliego.

Dr Mariam Keburia (magister amerykanistyki, magister przywództwa na rzecz zrównoważonego rozwoju, doktor filologii angielskiej) prowadzi seminaria i wykłady z różnych obszarów filologii angielskiej na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym. Ma bogate doświadczenie w nauczaniu i aktywnie uczestniczyła w działaniach badawczych w macierzystej jednostce. Jej zainteresowania badawcze związane są z analizą dyskursu, zastosowaniem krytycznej analizy dyskursu, badaniem znaczenia i kontekstu. Mariam Keburia jest zaangażowana w projekt finansowany przez Narodową Fundację Nauki Gruzji jako początkujący badacz, w ramach którego ułatwia gromadzenie danych oraz proces komunikacji wyników badań.

English version

On November 21 at 12 o’clock we are pleased to invite you to an open online presentation by Mariam Keburia, PhD. (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Georgia), entitled:

Meeting link

Passcode: 163276

The coming presentation will communicate research outcomes to the academic community of Opole University (Poland) and Tbilisi State University (Georgia). Conducted study deals with two emotion concepts (target domains): Fear and Courage, their metaphorical conceptualization in Georgian and English languages and overview / some reflections on meaning construction process.

“If a picture is worth 1,000 words, a metaphor is worth 1,000 pictures! For a picture provides only a static image while a metaphor provides a conceptual framework for thinking about something” – Thomas J. Shuell (1990). The study completely acknowledges the power of a metaphor – its transformative nature as well as its capacity to uncover cultural, cognitive and semantic constructs. With this in mind, the research team explores conceptual domains of fear and courage through metaphors, applying analysis of written texts of English and Georgian. The presentation will be delivered by a young researcher, member of the Tbilisi State University (TSU) research team – Dr. Mariam Keburia. This presentation is a part of a large scale project – “Universality and variation in conceptual metaphors”, supported by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG).

Dr. Mariam Keburia (MA in American Studies, MA in Leadership for Sustainability, PhD in English Philology) leads seminars and delivers lectures in different aspects of English Philology at Tbilisi State University. She has extensive teaching experience and has actively participated in research-focused activities at TSU. Her research interests are related to discourse analysis, application of critical discourse analysis, study of meaning and context. Mariam is engaged in the SRNSFG Fundamental Research grant project as an early career researcher and facilitates data collection and research outcomes communication process.