Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego ukazała się publikacja autorstwa dr Marzanny Pogorzelskiej pt. “Odkrywamy ukryte. Konstrukcja i dekonstrukcja neoliberalnego przekazu podręczników szkolnych”.

Autorka analizuje podręczniki do nauki języka angielskiego w sposób szczególny, pokazując jak pozornie neutralne i „niewinne” przekazy są przesiąknięte ideologią neoliberalną, „sprzedawaną” nam w sposób niedostrzegalny, jako element zdrowego rozsądku, jako niezauważalne „tak po prostu jest”. Poszczególne rozdziały, w których przedstawiono wizerunek świata pracy, konsumpcjonizmu, neokonserwatyzm i prywatyzację problemu degradacji środowiska mogą być traktowane jak swoiste mini-podręczniki odkrywania ukrytych, pozornie tylko neutralnych treści.

INFORMACJA na stronie wydawnictwa.

Dr Marzanna Pogorzelska – anglistka i pedagożka, wykładowczyni w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego oraz pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania w UO. Autorka interdyscyplinarnych publikacji z zakresu komunikacji międzykulturowej, gender i teorii krytycznej, w których analizuje zagadnienia językoznawcze, kulturowe i społeczne. Realizatorka licznych projektów dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji adresowanych do środowiska zarówno akademickiego, jak i lokalnego, w tym warsztatów, wystaw, raportów, debat oraz spektakli Teatru Forum. Honorowa członkini Amnesty International Polska, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2010) oraz Europejskiej Nagrody Tolerancji (2008).