NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

tel. + 48 77 54-16-003

Ewa Firlus, mail: instytutjezykoznawstwa@uni.opole.pl

Adresat studiów:

studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych  (licencjackich i magisterskich), posiadających uprawnienia pedagogiczne, jak i bez tychże uprawnień, warunkiem przyjęcia jest brak zaburzeń mowy utrudniających komunikację.

Osoby mające uprawnienia pedagogiczne uzyskają dodatkowe kompetencje do nauczania języka polskiego jako obcego w publicznych i niepublicznych szkołach polskich. Osoby bez uprawnień pedagogicznych otrzymują profesjonalne przygotowanie do pracy tylko w szkołach językowych w kraju i za granicą lub do działalności prywatnej w tym zakresie.

Długość trwania studiów:

• Studia trwają 3 semestry i obejmują łącznie 350 godzin zajęć dydaktycznych.
  • Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, konwersatoriów, a także ćwiczeń warsztatowych, ukierunkowanych na wykształcanie u słuchaczy profesjonalnych umiejętności specjalistycznych.
  • Integralną częścią oferty dydaktycznej studiów są praktyki zawodowe, prowadzone pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli języka polskiego jako obcego (30 godzin, w tym: 12 godzin hospitacji oraz 18 godzin samodzielnie przeprowadzonych zajęć).

Tryb odbywania się zajęć:

• semestr I – 115 godzin, od października do lutego;
  • semestr II – 120 godzin (110 + 10 godz. praktyki), od marca do czerwca;
  • semestr III – 115 godzin (100 + 15 godz. praktyki), od października do lutego,
    • zjazdy mają miejsce 2 razy w miesiącu: w soboty w godz. 9.00 – 16.15,  w niedziele w godz. 9.00 – 13.15, a także w niektóre piątki w godz. 15.00 – 18.15;
    • terminy praktyk odbywanych na Uniwersytecie Opolskim są uzgadniane ze słuchaczami.

Opłata za semestr: 1500 zł (wysokość opłaty uzależniona jest od liczby kandydatów)

Termin składania dokumentów: do końca września br.

Miejsce składania dokumentów: Instytut Językoznawstwa, sekretariat, pl. Kopernika 11, 45-040 Opole, Collegium Maius, p. 203

Wymagana dokumentacja:

• dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich,
  • podanie,
  • kwestionariusz osobowy,
  • dwa zdjęcia,
  • zaświadczenie lekarskie o braku zaburzeń mowy utrudniających komunikację.

Kryteria przyjęć: wg kolejności złożenia dokumentów.

Praktyki w  Uniwersytecie Opolskim mogą zostać zrealizowane  w ramach odbywających się tu kursów języka polskiego jako obcego. Mogą być to kursy: dla studentów „Erasmusa”, dla studentów UO z Ukrainy, dla studentów  przebywających w Opolu w ramach współpracy z innymi uniwersytetami lub instytucjami, tzw.  kursy komercyjne (zamawiane i opłacane przez uczestników lub ich sponsorów), a także letnia szkoła językowa (we wrześniu). Istnieje również możliwość wysłania słuchaczy na praktyki zagraniczne, do jednostek współpracujących z UO.